Az alábbi összefoglalás több SEO szakértő javaslata alapján, saját magam által átgyúrva (érthetőbben és gyakorlatiasabban), saját véleményemmel lett kiegészítve, és csak az lett leírva, amivel magam is egyetértek és hitelesnek fogadok el (Top-25 SEO tanács vagy javaslat). Lábjegyzetben (számmal ellátva): a specifikus szakmai kifejezések hivatkozásai (webhely linkek) és magyarázatai találhatók. English version: Top 25 SEO Tips for 2025.

  1. Generatív mesterséges intelligencia (AI) és tartalomkészítés
  2. Keresési élmény optimalizálása (Search Experience Optimization – SXO)
  3. AI-vezérelt keresés és vizuális keresés
  4. Videótartalom optimalizálás
  5. Zero-Click keresések – azonnali válaszok
  6. Az E-E-A-T és a blogírás SEO szempontból
  7. Hangalapú keresés lassú növekedése
  8. Fenntarthatóság és zöld SEO
  9. Személyre szabott keresési eredmények
  10. Multimodális keresés
  11. UGC, vélemények és hitelesség kiemelkedő jelentőségű lett
  12. TikTok és a fiatalok
  13. Minőségi tartalom továbbra is fontos
  14. A Technikai SEO még fontosabb lesz
  15. A téma tekintélye elődleges lett
  16. Tartalom frissítése
  17. Még kevesebb organikus kattintás várható
  18. A Google Generative AI SERP elrendezésének és funkcióinak változásai
  19. A Google csökkenti a feltérképezés és indexelés gyakoriságát
  20. A friss linkek több értéket hordoznak, mint a backlinkek
  21. Keresési szándék alapú hasznos tartalmak
  22. Lokális SEO jelentősége
  23. Célcsoport elemzés és élettartam-érték figyelése
  24. Brand SERP optimalizálás, tudásgrafikon
  25. SEO-folyamatok automatizálása

1. Generatív mesterséges intelligencia (AI) és tartalomkészítés

ChatGPT,1 Jasper2, Midjourney3, Claude4, Perplexity5, Gemini6, Copilot7 stb. 2025-re kihagyhatatlan immár. Aki 2025-ben nem veszi igénybe az AI segítséget, az egyre jobban lemarad(hat) a versenytársaitól jövőre: kulcsszó kategorizálás8, blog írás, kép/grafikon generálás és közös értelmezés az AI-val: pl. Gemini 2.0 vagy tömeges kategória-leírások stb. készítésekor.

Azonnali javaslat: használd jól a prompt9olást és az automatizálást AI-segítségével (a manuális ellenőrzés kötelező). Legnagyobb széles körű AI potenciál (nem csak online szegmensben) 2025/2026-ra: az NVIDIA AI10.

2. Keresési élmény optimalizálása (Search Experience Optimization11 – SXO)

A legegyszerűbb megoldás mindig hasznos (Ockham borotva-elv12), az hőtérkép elemzés és A/B-tesztelés13 a kisebb cégek esetében is rentábilis (pláne kisebbeknél bizonyos megtekintési számig teljesen ingyenes).

Személyes tanácsom: időszakos UX specialista felkérése + fél évenkénti Technikai SEO audit hibáinak felülvizsgálata (a Google változó irányelvei és igényei miatt) elengedhetetlen. Sokat segít a honlapod hatékonyságán, konverziójában.

3. AI-vezérelt keresés és vizuális keresés

Google Lens14 és Adobe Scan15, Amazon Rekognition16, Microsoft Lens17 térnyerése és fejlesztése exponenciális lesz 2025-ben.

Ne hagyd ki: a helyes kép formátum (.webp18, .avif19), a képek optimalizálása, a kép file nevének SEO kompatibilis megadása és az ALT tag20 kitöltése továbbra is javasolt.

4. Videótartalom optimalizálás

A videóeredmények egyre gyakrabban fognak megjelenni a SERP21-ben, így ennek a szakszerű megértése, kezelése elengedhetetlen minden cégnél 2025-ben.

Megfontolandó: a rövid videógyártás beépítése a weboldalba hatékony lehet (TikTok, YouTube shorts, FB/Instagram Reels videók (edukáló, magyarázó, értelmező: érték-adó legyen). Technikailag JSON-LD22 vagy Schema23 adatok (és #hashtagek), használata szükséges, hogy az AI botok könnyebben feltérképezhessék és megértsék az adott oldalt.

5. Zero-Click keresések – azonnali válaszok

Fokozódnak a keresési találati oldalon (SERP) az azonnali válaszok megjelenése és ezáltal fokozatosan csökken a tovább kattintások száma (PPC/SEO egyaránt).

Tippem: Az egyszerű kérdésekre egyértelmű, valós tudást és értéket adó válaszok kellenek: 300-500 szónál kevesebb, és konkrét válasz a feltett kérdésre. Schema vagy JSON-LD használata és Featured Snippets24 szakszerű megoldásaival ötvözve.

6. Az E-E-A-T és a blogírás SEO szempontból

A Google tapasztalataira, szakértelmére, tekintélyességére és megbízhatóságára (E-E-A-T: Experience, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness) helyezett hangsúly 2025-ben még erősebb lesz. Egy témában a hiteles szakmai szerzők írásai még inkább felértékelődnek, devalválódnak a gyenge AI-vel generált, vagy túl érdektelen, rövid tartalmak.

Mit tegyél: Egy téma szakértője nem ír bulvárhíreket, nem publikál AI-val írt, átírt és/vagy silány minőségű tartalmat és a bejárható linkhálózatán (közösségi média kapcsolt, saját platformjai). Egy témakörre specializálódik, más témában nem ír, mert ez jelentősen rontja a tartalom hitelességét és szakmaiságát.

7. Hangalapú keresés lassú növekedése

Siri25, Alexa26, Google Home27… Az okos otthon ma már nem sznobizmus, hanem valós opció. Ezen eszközök fejlesztése prioritássá válik. A hangalapú keresés gyorsabb, de a nyelvi modulok még nem tökéletesek, csak a nagyobb nyelveknél hatékonyak igazán. Legtöbben csak autóvezetés közben használják a Google (és más) hangalapú keresőt, így lassabb lesz ennek az térnyerése, mint sokan prognosztizálták, ez csak várhatóan 2027-re lesz lényegesebb szempont a honlapokon.

Használd: a Long Tail keresés-felelek (azaz a GYIK/FAQ részek JSON-LD-nal lévő használata) jelentőséggel bír, persze mindez csak szándék alapú kulcsszókutatás alapján, amikre a weboldaladon is kereshet.

8. Fenntarthatóság és zöld SEO

Energia-hatékony tárhely, weboldal (+akadálymentesség), sötétmód: Hidd el, hogy a mai felhasználóid túlnyomó része nemcsak zöldebb termékeket, hanem a digitális fenntarthatóságot is elvárja (persze Magyarországon leginkább ár-érzékenység van, de már megjelent a tudatos fogyasztó réteg is, akinek ez igenis számít a döntés folyamán). Már a nagy energiakapacitást igénylő műveletekhez a Google/OpenAI is sokat foglalkoznak ennek megoldásával.

Tehetsz érte itt: Szerver hatékonyság és gyorsabb lekérdezés (weboldal átvizsgálás és betöltődés) szükséges, a nagyobb képek és a felesleges marketing üzenetek és mozgás effektek eltüntetése kevesebb és gyorsabb lekérdezést jelent.

9. Személyre szabott keresési eredmények

2025-ben az AI-algoritmusok még több olyan adatot fognak használni, mint a böngészési előzményeid, a hely és a korábbi interakciók (+elhangzott beszéd a telefon közelében), hogy személyre szabott keresési (és sajnos hirdetési) eredményeket biztosítsanak.

Érd el őket: Konkrét, jól behatárolt ügyfélszegmenst, felhasználói szokásokat (GA4, SC, A/B tesztek, hőtérkép elemzésének segítségével) Te is el tudod érni.

10. Multimodális keresés kiterjesztése

Szöveget, képeket és hangot egyetlen lekérdezésben egyesít – ez a multimodális keresés (Google Multisearch), továbbfejlesztése.

Így járj el: A kép, szöveg, videó, infografika, csatolmányok (docx, xlsx, pdf stb.) mind a téma speciális kép elnevezése, H-tag, Meta Title, kép optimalizálás és SEO E-E-A-T szabályai szerint egymással összefüggésben kell optimalizálni.

11. UGC, vélemények és hitelesség kiemelkedő jelentőségű lett

A Google „Hasznos tartalom” frissítése óta egyre nagyobb a nyomás, hogy a felhasználók által generált tartalmakat (User Generated Content) és az egyéni élményt (UX) részesítsék előnyben a cégek a vállalati marketing üzenetekkel szemben. A keresőmotorok új iránya, amelyek valódi vásárlói élményeket mutatnak be, a felhasználók interakciójára építve. A hitelesség mára elsődleges lett.

Ezek a megoldások: Reddit, Trustpilot, Google vélemények, termék-vélemények, validált vásárlói vélemények a termékekhez.

12. TikTok és a fiatalok

A nem Google keresőmotorok egyre nagyobb teret hódítanak, és a vállalkozásoknak alkalmazkodniuk kell. Facebook/Instagram Reels, Snapchat, YouTube Shorts…

Megfontolandó: szükséges-e, érdemes-e ezen célcsoport és csatorna elindítása, megszólítása (figyelni a TikTok elleni szankciókat és ország blokkolásokat – YouTube Shorts vagy Facebook Reels stabilabb.

13. Minőségi tartalom továbbra is fontos

A keresőmotorok egyre jobban fogják kiszűrni és észlelni az AI által generált tartalmat, és általában a gyenge, átdolgozatlan/újra felhasznált és gyengén átírt tartalmakat ki fogják szűrni (vagy azok nem túl jó találati helyre fognak kerülni).

Írj így: naprakész, releváns, és egyedi tartalom, szánj időt kutatásra, felmérésre, esettanulmányokra, riportokra, minél jobban vedd figyelembe az ügyfelek igényeit.

14. A Technikai SEO még fontosabb lesz

A Technikai SEO (pl. kép file formátum, méret, linkek, a tartalom, szerver sebesség) és a UX/UI különösen lényeges lesz 2025-ban.

Cselekedj így: technikai SEO audit után valósítsd meg a legégetőbb feladatokat. Fontold meg a Schema/JSON-LD, sebesség, kép optimalizálás felülvizsgálatát SEO szakemberrel.

15. A téma tekintélye elődleges lett

A hatalmas algoritmusszivárgás rejtett egy új rangsorolási pontszámot – Topic Authority28. A keresőmotorok olyan jeleket keresnek, amelyek arra utalnak, hogy a webhelyed a Te konkrét témakörödnek (réspiac) megfelelő forrás.

Gondolkodj el: mi a USP (Unique Selling Proposition), azaz mi az egyedi hozzáadott értéked), látszik-e a nyitóoldalon, érthető-e, valódi érték-e a felhasználóknak. Kulcsszócsoportosítás, Power-Page és periódikus blogolás javasolt.

16. Tartalom frissítése

A rendszeres (periódus szerű) folyamatosan frissített cikkek érték-alapú, magyarázó/értelmező és kifejtő jellegű releváns információira az AI botoknak is szükségük van (a régieket is frissíteni illik). A Google is elismerte, hogy azon oldalakat, ahol rendszeres a téma-specifikus bloghír oda jobban/többször(?) küldi a bot-okat feltérképezni a teljes domaint.

Helyes irány: Szövegíróval, mélyreható, edukáló, téma-orientált, valóban SEO-barát blogot javasolt írni, előre időzített dátummal és szakszerű anchor-text-ekkel (horgonyszöveges új Fresh-és live linkekkel).

17. Még kevesebb organikus kattintás várható

Google Search AI Overviews segítségével a kattintási arány várhatóan még tovább csökken (mindenkinél), mivel a válaszok mélyrehatóbbak, a kérések is szofisztikáltabbak, és ezáltal a Google összeállítja a legjobb eredményeket: létrehozza a sajátját (Generative AI + 2026-ra elkészülhet az un. erőteljes mesterséges intelligencia (AGI). Cél: minél több időt töltsenek a felhasználók a Google SERP találati listáján, így a keresőmotor több hirdetést tud eladni, és rábírja a felhasználókat a kapcsolódó szolgáltatások használatára, mint például a Térkép, a YouTube, a Shopping-hirdetések. USA-ban már a bal oldalsávban jelennek meg a vevői szándékkal kapcsolatos lekérdezések is. Smart Insights a Google organikus keresési eredményei között az 1. helyen álló pozíció most 39,8%-os átlagos CTR-rel rendelkezik. A 2. pozíció CTR-je 18,7%, a 3. pozícióé pedig 10,2%. (CTR: Clickthrough rate – átkattintási arány). Backlinko elemzése is érdekes meglátásokkal szolgál. Azt találták, hogy a Google organikus keresési eredményei között a legjobb eredmény átlagos CTR-je 27,6%. Ezenkívül a Google legjobb 3 keresési eredménye összesítve kapja az összes kattintás 54,4%-át.

Mit tehetsz ezek után: A kapcsolt Reels-videók, a komoly téma-specifikus írások és elemzések, a pdf-tanulmányok, a szakértői élményt és értéket (hasznos tartalmat) adó friss blogbejegyzések még mindig jó helyezést kapnak. Ne aggódj, a versenytársaid ugyanígy járnak. Technikai SEO, Schema/JSON-LD, szövegrészlet algoritmus lényeges marad.

18. A Google Generative AI SERP elrendezésének és funkcióinak változásai

A Search Generative Experience, amelyet most Google AI Overviews (Bard, MUM és a PaLM2 AI modellek alapján) névre kereszteltek, növekedő hatással lesz az általános felhasználói élményre, és a jövőben jelentős változásra számíthatunk abban, ahogyan az emberek a Google keresést használják. AI-áttekintések bétatesztelése már accordionban (lenyíló-becsukódó) módban láthatóak.

Tedd: Gondolkozz el a szofisztikált Google Ads-on, mivel a fő cél, hogy ott dőljön el görgetés vagy további scroll nélkül kapjon a felhasználó azonnali választ. SEO-ban: a GYIK/FAQ Schema továbbra is hasznos lesz.

19. A Google csökkenti a feltérképezés és indexelés gyakoriságát

A Google még hivatalosan nem fogadott el egy olyan protokollt, mint az Index Now (indexbe küldés), amelyet a Bing és a Yandex már alkalmaz. Ezzel sok erőforrást takaríthatnak meg a keresőmotorok, mivel egyébként egy egész webhelyet kellene feltérképezniük az új tartalom azonosításához. Google mindenképpen megpróbálja fenntarthatóbbá tenni az indexelést és a feltérképezést anélkül, hogy a feltérképezés és indexelés hatékonyságát veszélyeztetné.

Figyelj oda: méretre szabott kiemelt kép, szakszerű megfelelő keresztlinkek, átlátható oldalszerkezet (kellő sitemap.xml darabolás, árva oldalak és tört, hibás linkek kerülése).

20. A friss linkek több értéket hordoznak, mint a backlinkek

A backlink sokfélesége és relevanciája továbbra is döntő fontosságú, bár súlyuk az algoritmusban csökkent. Az újabb weboldalak linkjei nagyobb hatást fejtenek ki, mint a régebbiek. A Google NavBoost rendszere kattintási adatokat használ a rangsorolás befolyásolására (a felhasználói elkötelezettséget is vizsgálja). A Navboost algoritmus aktívan tanul a felhasználói interakciókból a keresési eredményeken belül (jó és rossz felhasználói kattintások Lásd: A Google keresési dokumentációs kiszivárgásának főbb értelmezése.

Tanácsom: a friss szakmai (releváns) bloghír és a linképítés (értéket adó, szakmai témaspecifikus), meta-tag, Schema, rövid válaszok, átláthatóság, szakmaiság, márkaismertség, elkötelezettség, bizalom növekedése (oldalon töltött hosszabb idő bármi áron).

21. Keresési szándék alapú hasznos tartalmak

Az emberek keresési szándéka és viselkedése folyamatosan finomodik, tudják sokan, hogy az egy szavas keresések csupán informálisak. Mindez csak akkor lesz érték, ha kulcsszókutatás alapján megértik a cégek, hogy mire is keresnek az ügyfeleik. A márkáknak inkább a közönség, a vásárlók igényeit kell kielégíteniük, mint a márkájukat vagy termékeiket és szolgáltatásaikat reklámozniuk.

Vedd figyelembe: Ne kényszerítsd a felhasználókat, hogy regisztráljanak a webhelyen, ne mutass nekik promóciós pop-up (felugró) ablakokat idejekorán, és ne irányítsd át őket mindenáron (a meggyőzés előtt) regisztrációs formokra.

22. Lokális SEO jelentősége

A fókusz a lokalizált keresési eredmények felé tevődik át (Google itt is el tud adni hirdetéseket, pl. Wazze és Google Map hirdetés), amik persze a felhasználó tartózkodási helye alapján változnak.

Használd okosabban: a Google cégem oldalt, frissítsd, képek, események, véleményekre reagálj, aktívabb legyél.

23. Célcsoport elemzés és élettartam-érték figyelése

A vállalkozásoknak jobban kell összpontosítaniuk az ügyfelek megtartására és az ügyfél élettartam-értékének (LTV) növelésére. A cégeknek meg kell őrizniük az ügyfelek iránti érdeklődést azáltal, hogy átfogó, hasznos és tényszerű (releváns) érték-alapú tartalmat biztosítanak számukra.

Ez legyen a cél: Schema FAQ, online ügyfélszolgálat, chat, visszajelzések, A/B-teszt, SEO ROI29-értékelés, hőtérkép elemzés, ezek alapján finomhangolás. SEO stratégia kialakítása előny lesz a cégnek.

24. Brand SERP optimalizálás, tudásgrafikon

Google-nak eszméletlen sok információja van Rólad, beleértve a keresési előzményeket és a viselkedésedet, a keresési szokásaidat, és a közösségi médiahasználatot, így képes lehet felgyorsítani a tudásdiagramok személyre szabásának folyamatát. A vállalat brandjének teljes digitális jelenlétéről van szó és arról, hogy hogyan hatnak egymásra a SERP-ben (Facebook, YouTube, Instagram, TikTok stb. profilja mennyire egészíti ki egymást).

Szánd rá magad: hogy a GYIK/FAQ oldal valós kérdés-válaszokon alapuljon, a közösségi média profiljaid nem elhanyagolhatóak és ezeknek is nem csak pusholni kell az ügyfeleket, hanem megérteni a szokásaikat.

25. SEO-folyamatok automatizálása

Aki 2025-ben meg akarja előzi a versenytársait (másképp fogalmazva ugyanazt: ha nem szeretne lecsúszni hozzájuk képest), annak a SEO-szolgáltatások méretezhetőségének növelésére kell összpontosítani és minél többet automatizálni.

Javasolt folyamat: Technikai SEO audit, SEO stratégia, prioritások kezelése, ki, mit, mikorra, mit automatizál, ki ellenőrzi az A/B-tesztet vagy minimum a hőtérképet ki elemzi és a javaslatokat az előbbi terminusban ki koordinálja…

SEO faktorok 2025
Forrás: studio36digital.co.uk

Száraz ‘ChrisDry’ Krisztián
Technikai SEO Expert | Webshop SEO specialista |
Facebook | LinkedIn

  • 590+ referencia
  • 30+ CMS SEO
  • 18+ év SEO tudás
  • 50-65% SEO ROI
  • 810+ domain
  • 137+ SEO oktatás
  • 31+ SEO előadás
  • 98,5% elégedettség
  • 2 SEO junior
  • 2 pro cikkíró +4 AI
  • 1 UX expert
  • 1 SEO expert
  1. A ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) az OpenAI mesterséges intelligencia kutató laboratórium által kifejlesztett chatbot, mely a felhasználókkal való folyamatos kommunikáció automatizálása során értelmezőmodelleket használ, melyek segítségével a bevitt információkat azonnal interaktívan kezeli. ↩︎
  2. Jasper a marketingteljesítményre épített AI platform. Segít a vállalkozásoknak olyan marketingtartalmak bővítésében, mint a blogcikkek, közösségimédia-bejegyzések, hírlevelek készítése, e-mailek írása. ↩︎
  3. A Midjourney egy generatív mesterséges intelligencia, amelyet a San Francisco-i kutatólaboratórium, a Midjourney, Inc. hozott létre. A felhasználó által leírt szavakból, úgynevezett promptokból állít elő képeket. Állítólag a világ legfejlettebb képmodelljeivel rendelkezik és rendszeres frissítésekkel a közösség által irányított ütemtervekkel dolgozik. ↩︎
  4. A Claude egy interaktív mesterséges intelligencia, amely segít elemezni, összefoglalni és emberszerű szövegeket generálni
    Vállalkozásoknak és felhasználóknak, akik kifinomultabb, környezettudatos AI-beszélgetéseket keresnek. ↩︎
  5. A Perplexity AI egy innovatív keresőmotor, amely a legújabb AI technológiákat használja az információkeresés optimalizálására. Ahelyett, hogy csak linkeket kínálna, konkrét válaszokat ad a felhasználók kérdéseire, és megjelöli az információ forrásait. ↩︎
  6. A Gemini, korábban Bard néven ismert, egy generatív mesterséges intelligencia chatbot, amelyet a Google fejlesztett ki. Az azonos nevű nagynyelvi modell (LLM) alapján 2023-ban indult, miután az OpenAI ChatGPT térnyerésére való közvetlen válaszként fejlesztették ki. ↩︎
  7. A Microsoft Copilot egy generatív mesterséges intelligencia chatbot, amelyet a Microsoft fejlesztett ki. A nagy nyelvi modellek GPT-4 sorozatán alapul (MS Edge böngészőben integrált). ↩︎
  8. A kulcsszócsoportosítás (Keyword clustering) a hasonló kulcsszavak csoportosításának folyamata a felhasználói keresési szándéka alapján. Lehetővé teszi a kapcsolódó kulcsszavak egyetlen oldalon történő célzását (landing vagy blog), ahelyett, hogy több oldalon és tartalmi részen szétaprózódna.
    Így maximalizálhatja az oldal láthatóságát a keresőkben, és egyszerre több kulcsszóra is rangsorolhat. ↩︎
  9. A prompt (utasítás, ösztönzés), szofisztikált de egyértelmű utasítás, többnyire kulcsszókutatás alapján lévő jól megfogalmazott kérdés-komplexum, összetett mélyreható kérdést kell feltenni a megfelelően jó válaszért. ↩︎
  10. Betegség megelőzése. Emberi szintű kód, párbeszédpanel vagy képek generálása. Komplex adatelemzés. Ez csak néhány áttörés, amelyet az NVIDIA AI lehetővé tett idáig. A legmodernebb többnyelvű beszéd- és fordítás, kiberbiztonsági AI. ↩︎
  11. Az SXO egy márka jelenlétének optimalizálása a nemlineáris keresési utakhoz több platformon, nem csak a Google-on.
    Ellentétben a keresőoptimalizálással (SEO), amely hagyományosan a webhely Google-rangsorára összpontosít, az SXO felhasználói élményt (UX) tartalmaz. Előnyben részesíti a személy teljes élményét a kezdeti kereséstől a konverzióig. ↩︎
  12. Ockham borotvája filozófiai elv, amely szerint két, az adott jelenséget egyformán jól leíró magyarázat közül azt érdemes választani, amelyik az egyszerűbb. Első megfogalmazója William Ockham, a 14. században élt angol filozófus, ferences rendi szerzetes. ↩︎
  13. Az AB-tesztelés egy weboldal vagy nyomógombok vagy űrlapok stb. két különböző verziójának összehasonlítására szolgál, hogy megtudja, melyik teljesít jobban (hogy hogyan reagál rá a saját felhasználói közege) Többnyire a hőtérkép-elemzéssel együtt hatásos. ↩︎
  14. A Google Lens a Google által kifejlesztett képfelismerő technológia, amelynek célja, hogy neurális hálózaton alapuló vizuális elemzés segítségével beazonosítsa az adott képet. ↩︎
  15. Az Adobe Scan mobilalkalmazással használhatod fotó- és dokumentumszkennerként, automatikusan felismeri a szkennelt szöveget és PDF-fájlokat hozhatsz létre vele. ↩︎
  16. Az Amazon Rekognition Explainer segítségével bármilyen szöveget kiemelhet, hogy az AWS AI-val magyarázatot kapjon.
    Plusz extrák: Arcfelismerés és -elemzés, egyedi márkalogók felismerése, egyedi szövegészlelés, arc-hasonlóság elemzés, tartalom moderálás. Tárgyak, jelenetek, tevékenységek, tereptárgyak, domináns színek és képminőség észlelése és nem mellékesen hírességek azonosítása. ↩︎
  17. Microsoft Lens kiválóan használható dokumentumokból, rajztáblákból, névjegykártyákból, nyugtákból, rajztáblákból, kézzel írt feljegyzésekből szöveget importálására, mentésére. ↩︎
  18. A Google azért hozta létre a WebP fájlformátumot, hogy elősegítse a webes képek méretének csökkentését. A fényképek és a grafikák számottevően kisebb méretének köszönhetően gyorsabban töltődnek be a weboldalak (minden fontos böngésző támogatja már 2023 óta). ↩︎
  19. Az AVIF formátum is támogatja HDR színt, nagyobb fényerőt, színbitmélységet és színskálát biztosít. Ezen túlmenően, az AVIF-ben állóképek és animációk is lehetnek. Minden ismertebb böngésző 2024 től támogatja. (Etsy, Netflix 2022-től használja). ↩︎
  20. Az alternatív szöveg (helyettesítő szöveg), más néven ALT tag, ALT leírás vagy alt attribútum, egy HTML attribútum, amelyet egy kép pontosabb leírására használnak (AI-knak a képfelismerés megértésének pontosítására szolgál). ↩︎
  21. A keresőmotorok eredményoldalai (más néven „SERP”) a Google válasza a felhasználó keresési lekérdezésére. ↩︎
  22. A JSON-LD egy szkriptnyelv, amely lehetővé teszi a kiadók számára, hogy fontos információkat közöljenek a keresőmotorokkal. A JSON-LD másik előnye, hogy mivel el van választva a HTML-től, és saját szkriptjében létezik, könnyen szerkeszthető és áttekinthető. ↩︎
  23. A Schema.org, a strukturált adatok specifikációit létrehozó non-profit szervezet, egy együttműködésen alapuló, közösségi tevékenység, amelynek célja sémák létrehozása, karbantartása és népszerűsítése az interneten, weboldalakon. ↩︎
  24. A Featured Snippets (kiemelt kivonatok) azok a rövid eredmények, amelyek a Google keresőmotor eredményoldalainak (SERP) legtetején jelennek meg. A kiemelt helyük miatt azonban a kiemelt kivonatokat „nulladik pozíciónak” is nevezik. ↩︎
  25. A Siri intelligens személyi asszisztens és tudásnavigátor, ami az Apple iOS alkalmazásban. Ez egy természetes nyelvű felhasználói felület (beszédfelismerés) segítségével válaszol meg kérdéseket, tesz javaslatokat és végez el műveleteket. ↩︎
  26. Az Amazon Alexa egy virtuális asszisztens technológia. Természetes nyelvi feldolgozásra képes, olyan feladatokhoz, mint a hang interakció, zenelejátszás, teendőlisták létrehozása, riasztások beállítása, podcastok streamelése, hangoskönyvek lejátszása, időjárás, közlekedés, sport, egyéb valós idejű információk és hírek közlésére. ↩︎
  27. A Google Home a különböző márkák összes kompatibilis okoseszközét egyesíti. Automatizálja feladataid a napi rutinod, miközben okosotthonod bárhonnan, egyetlen alkalmazásból vezérelheted. ↩︎
  28. A Topical Authority helyi tekintély a webhely szakértelmére és hitelességére utal egy adott témában. A kiváló minőségű tartalommal való felépítés pedig hatékony módja annak, hogy megalapozd szakértelmed és hitelességed a vállalkozásod szempontjából releváns témákban. ↩︎
  29. A SEO ROI-ja azt méri, hogy a SEO-tevékenységek mennyi bevételt termelnek egy vállalkozás számára a költségekhez képest. Ez az egyik legfontosabb kérdés minden SEO tanácsadó vagy menedzser számára. ↩︎